EN

Sociální bezpečí


VETUNI dbá o sociální bezpečí studentů, zaměstnanců i dalších osob zapojených do činností univerzity; zejména se jedná o zabezpečení práva na rovné zacházení a práva nebýt diskriminován.

Každý z VETUNI je povinen respektovat sociální bezpečí ostatních.

Vyznávané hodnoty

  • rovné příležitosti bez rozdílu věku, pohlaví, náboženské či etnické příslušnosti, sociální a rodinné situace,
  • otevřená a korektní komunikace bez podceňování, ponižování, nemorálního chování, nátlaku a jakéhokoliv znevažování,
  • otevřené a nerušené podmínky a prostředí pro vzdělávání a vědu,
  • akademická integrita (profesionální a morální jednání ve vzdělávání a vědě),
  • tolerance,
  • respekt,
  • kolegialita.

VETUNI nepřipouští jakékoli formy diskriminačního jednání. Za diskriminaci považujeme i obtěžování, sexuální obtěžování, pronásledování, pokyn k diskriminaci a navádění k diskriminaci.

Sociální bezpečí na Veterinární unierzitě Brno

 

Nemusíš - můžeš

V rámci společného projektu vysokých škol "Prevence neetického jednání na akademické půdě a podpora kompetencí v péči o oběti" se Veterinární univerzita Brno podílela na aktivitách k posílení sociálního bezpečí akademického prostředí. Vznikla také série videí Nemusíš - můžeš, která ukazuje příklady nevhodného chování. Za pomocí odborníků a odbornic pak má každý krátký šot vysvětlení, proč zobrazované chování nepatří do slušné společnosti.

1. díl: Něco za něco

Jen si to představte. Dostanete nabídku, kterou cítíte, že chcete z různých důvodů odmítnout. Ale zároveň cítíte silné obavy z toho, co by takové odmítnutí mohlo přinést. Jste si totiž vědomi, že nabízející má zdánlivě trumfy v kapse: vyšší postavení, renomé a není zvyklý být odmítnut. Nahraná situace z videa “Něco za něco” demonstruje mocenské postavení a vliv na jedné straně a obavy z následků odmítnutí na straně druhé. V reálném životě se každý z nás do podobné situace může dostat kdykoli, ač okolnosti mohou být pokaždé jiné.

Jak se zachovat a na co si dát pozor?

Odkaz na video zde: NĚCO ZA NĚCO (Nemusíš - Můžeš!) (youtube.com)

 

2. díl: Mě se to netýká

V práci nebo klidně na ulici se můžete dostat do situace, která vám nepřijde v pořádku. Přítomnost pasivního svědka, známého také jako "bystander", má klíčový význam. Proč bychom měli ve vypjaté situaci zasáhnout? Proč by to nemohl udělat někdo jiný? Bohužel, jestliže nezareagujeme my, je pravděpodobné, že se nikdo jiný neozve... A právě my jsme ti, kdo mohou v dané situaci zasáhnout a někomu pomoci.

Odkaz na video zde: https://youtu.be/t80ABCDnkHY

 

3. díl: Byla to jen fotka

Důvěra je důležitá, zejména ve vzájemných vztazích. Jenže důvěry lze také snadno zneužít a důvěřivý člověk se může rychle dostat do problémů. Jakmile s někým sdílíme citlivé informace nebo třeba intimní fotografie, dáváme mu nad sebou velkou moc. 

Podívejte se na trailer k dalšímu dílu, tentokrát s názvem: Byla to jen fotka

Odkaz na trailer následujícího videa: https://youtu.be/jbaNONW36Wo